Fordonsdetaljer
Översikt
- Registreringsdatum 2025
- Växellåda Automat
- Bränsle El
- mil 1 615 mil
Fordonsspecifikation
| Märke | Ford |
|---|---|
| Modell | Capri EV |
| Variant | Capri EV Extended Range AWD |
| Antal mil | 1 615 mil |
| Registreringsdatum | 2025 |
| Växellåda | Automat |
| Effekt | 340 hk |
| Kaross | SUV |
| Färg | Röd |
| Säten | 5 |
| Bränsle | El |
| Tjänstevikt | 2174 kg |
| Längd | 463 cm |
| Bredd | 188 cm |
| Höjd | 163 cm |
| Registreringsnummer | TMY14Y |
| Drivning | Fyrhjulsdrift |
| Fordonstyp | SUV |
| Chassinummer | WF0SPCEF2SRS32789 |
| Referens | b7c29b02-9cc4-43f3-ad3e-8537915aaec4 |
| Hjulbas | 277 cm |
| Max släpvagnsvikt | 1200 kg |
| Totalvikt släp, B | 755 kg |
| Däck, fram | 235/45-55 |
| Däck, bak | 255/40-50 |
| Toppfart | 180 |
| Bagageutrymme - normalt | 627 |
| Max taklast | 75 |
Utrustning
| Automatisk avbländbar innerbackspegel |
| Elmanövrerad baklucka med handsfree funktion |
| Dödavinkeln-övervakning |
| 11 kW 3-fasladdare (Ombordladdare) |
| Elektrisk handbroms |
| 6-vägs manuellt iställbar passagerarstol eluppvärmd |
| Upp till 185 kW DC-snabbladdning (AWD) |
| Regnsensor |
| Matrix LED strålkastare |
| Intelligent adaptiv farthållare med Stop & Go |
| 5.3-tums helt digital instrumentpanel |
| 12-vägs el-inställbar förarstol med minne eluppvärmd |
| Förvaingsutrymme för laddkabel |
| Insynsskydd bagageutrymme |
| Integrerad bakre spoiler |
| Full-Sensico-klädsel - Black Onyx |
| Dörrhandtag med belysning |
| Bländningsfria strålkastare |
| Aktiv filövervakningssystem med driver alert |
| Over-the-air uppdateringar |
| Laddlucka på passargerarsidan |
| 20-tums aluminiumfälgar |
| 17 liter mittkonsol med två USB-C uttag |
| Svartlackerade skärmkanter och sidotrösklar |
| Nyckelfritt låssystem |
| Uppkopplad navigation |
| ISOFIX fästen på yttre platserna i baksätet |
| Eluppvärmd ratt i Sensico-läder |
| Trådlös laddplatta för mobiltelefoner |
| Premium B&O ljudsystem 10 högtalare + subwoofer |
| Trötthetsvarnare |
| Intelligent hastighetsövervakning |
| Thatcham larm |
| Fem körlägen AWD: Normal Eco Sport Individual Traction |
| Backkamera |
| Komfortstolar med integrerade nackstöd |
| Premium interiörlister |
| Parkeringssensorer fram & bak med manövreringsbroms |
| Mode 3 laddkabel med Typ 2 kontakt |
| Velourmattor |
| Automatisk nivåreglering av strålkastare |
| Skyltscanning med Wrong Way Alert |
| Evasive Steering Assist |
| 12V uttag i bagageutrymmet |
| Två-zons klimatanläggning |
| Helljusassistent |
| fotgängar- & cykeldetektering |
| Däckreparationssats |
| Instegslister fram |
| Ford Pass Connect (modem med 4G internetanslutning) |
| 15-tums skjutbar pekskärm med senaste SYNC systemet |
| LED-bakljus |
| Ambientbelysning Multicolor-LED |
| Mörktonade rutor från b-stolpen |
| Svart innertak |
| Post-Collision Breaking |
| DAB+ radio & trådlös Android Auto/Apple CarPlay |
| Enpedalskörning |
| Sidospeglar svartlackerade |
| Sommar- & Vinterhjul |
| Dubbla lastgolv |
| Dragkrok elinfällbar |
| Förarassistanspaket |
| Värmepump |
SV - Description
Vi byter demobilar, passa på att fynda! - finns för omgående leverans! Miltalet kan skilja från annons, kontakta butiken för uppdaterad info.
Ford Capri® är här – En praktisk SUV med sportbilssjäl. En helt elektrisk coupé-crossover med avancerad teknik, ikonisk design och räckvidd för hela dagen. Med Capri Premium får du ytterligare funktioner, inklusive 20" fälgar, elmanövrerad baklucka och matrix LED-strålkastare. Tack vare sina 572 liter bagageutrymme och eldriven hands-free baklucka så får du en bil som passar alla tillfällen.
Bilen är utrustad med bland annat:
* Skinnsäten
* Svart innertak
* Bang & Olufsen
* 360° Kamera
* Adaptiv farthållare
* Rattvärme
* Dragkrok
* Apple CarPlay
* Head-Up Display
* Värmepump
* Färg - Lucid Red
Övrig information:
* Beräknad elräckvidd enligt WLTP upp till 556km
* Årskatt på endast 360kr
* Laddningstid 10-80%: 26 min
* 0-100km/h på 5,3 sekunder
Garantier från 1:a registreringsdatum:
* Garanti: 5 år eller upp till 100 000km
* Högvoltsgaranti: 8 år eller upp till 160 000km
* Rostskyddsgaranti för kaross: 12 år
Välkommen till oss på Carstedts - Ditt hem för hela bilägandet.
Ångermanlandsgatan 22, Örnsköldsvik
Öppettider:
Måndag-torsdag: 08-18
Fredag: 08-17
Lördag: 10-14
Välkomna!
Om handlaren
Kontakta oss
Öppettider
Måndag – fredag 08.00 – 17.00.
Lördag – söndag STÄNGT
Om oss
Välkommen till Carstedts - Ditt hem för hela bilägandet
Den självklara partner för hållbart bilägandet. Här hittar du ett brett utbud av Ford person- och transportbilar samt Mitsubishi personbilar, alla med hög kvalitet och moderna funktioner. Vi har också ett stort utbud av begagnade bilar för dina behov och budget. Vi förstår att det kan vara utmanande att hitta rätt bil, men vi är här för att hjälpa dig! Vi strävar efter att göra ditt bilägande så enkelt och hållbart som möjligt, därför erbjuder vi hjälp med finansiering, försäkring, service och om olyckan är framme är vi den givna bilskadecentrat för att reparationer av kaross och lack.
.png)
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se
2025 Ford Capri EV Capri EV Extended Range AWD
Pris 558.900 Kr