Fordonsdetaljer
Översikt
- Registreringsdatum 2024
- Växellåda Automat
- Bränsle El
- mil 1 995 mil
Fordonsspecifikation
| Märke | Ford |
|---|---|
| Modell | Explorer EV |
| Variant | Explorer EV Extended Range AWD |
| Antal mil | 1 995 mil |
| Registreringsdatum | 2024 |
| Växellåda | Automat |
| Effekt | 340 hk |
| Kaross | SUV |
| Färg | Blå |
| Säten | 5 |
| Bränsle | El |
| Tjänstevikt | 2167 kg |
| Längd | 447 cm |
| Bredd | 187 cm |
| Höjd | 164 cm |
| Registreringsnummer | XJJ03J |
| Drivning | Fyrhjulsdrift |
| Fordonstyp | SUV |
| Chassinummer | WF0RPCEF9RRD01134 |
| Referens | 4557d501-8c45-4967-b892-040aae5e82ad |
| Hjulbas | 277 cm |
| Max släpvagnsvikt | 1800 kg |
| Totalvikt släp, B | 760 kg |
| Däck, fram | 235/45-55 |
| Däck, bak | 255/40-50 |
| Toppfart | 180 |
| Bagageutrymme - normalt | 450 |
| Max taklast | 75 |
Utrustning
| Sommar & Vinterhjul |
| Matt-svarta hjulhus och sidotrösklar |
| Antenn av typen hajfena |
| Velourmattor |
| Mode 3 laddkabel med Typ 2 kontakt |
| Premium B&O ljudsystem 10 högtalare + subwoofer |
| Full Sensico Sport Black Onyx |
| Fem körlägen AWD: Normal Eco Sport Individual Traction |
| Helljusassistent |
| 5.3-tums helt digital instrumentpanel |
| samt markbelysning med Explorer-logga. |
| Regnsensor |
| Over-the-air uppdateringar |
| Däckreparationssats |
| Integrerad bakre spoiler |
| Intelligent adaptiv farthållare med Stop & Go |
| Sidospeglar svartlackerade |
| Enpedalskörning |
| Aktiv filövervakningssystem med driver alert |
| 12-vägs el-inställbar förarstol med minne eluppvärmd |
| Elektrisk handbroms |
| 17 liter mittkonsol med två USB-C uttag |
| Post-Collision Breaking |
| Förarassistanspaket |
| ISOFIX fästen på yttre platserna i baksätet |
| Dragkrok elinfällbar |
| Parkeringssensorer fram & bak med manövreringsbroms |
| Evasive Steering Assist |
| Thatcham larm |
| Full-Sensico-klädsel - Black Onyx |
| Två-zons klimatanläggning |
| Dubbla lastgolv |
| Uppkopplad navigation |
| 6-vägs manuellt iställbar passagerarstol eluppvärmd |
| Komfortstolar med integrerade nackstöd |
| Instegslister fram |
| Automatisk avbländbar innerbackspegel |
| Ford Pass Connect (modem med 4G internetanslutning) |
| Laddlucka på passargerarsidan |
| LED-bakljus |
| Nyckelfritt låssystem |
| Dörrhandtag med belysning |
| Upp till 175 kW DC-snabbladdning (AWD) |
| Matrix LED strålkastare |
| Eluppvärmd ratt i Sensico-läder |
| 15-tums skjutbar pekskärm med senaste SYNC systemet |
| Intelligent hastighetsövervakning |
| 12V uttag i bagageutrymmet |
| Insynsskydd bagageutrymme |
| Mörktonade rutor från b-stolpen |
| Värmepump |
| Bländningsfria strålkastare |
| Ambientbelysning Multicolor-LED |
| Backkamera |
| Automatisk nivåreglering av strålkastare |
| 11 kW 3-fasladdare (Ombordladdare) |
| Premium interiörlister |
| Elinfällbara sidospeglar med minne uppvärmbara |
| DAB+ radio & trådlös Android Auto/Apple CarPlay |
| 20-tums aluminiumfälgar |
| Trötthetsvarnare |
| Trådlös laddplatta för mobiltelefoner |
| Dödavinkeln-övervakning |
| Skyltscanning med Wrong Way Alert |
| Elmanövrerad baklucka med handsfree funktion |
| Förarassistanspaket |
| Värmepump |
| Dragkrok elinfällbar |
SV - Description
Vi byter demobilar, passa på att fynda! - finns för omgående leverans! Miltalet kan skilja från annons, kontakta butiken för uppdaterad info.
Den ultimata helt elektriska SUV:en är här - Elektriska Ford Explorer. Redo för äventyr. Ikonisk design. Snabb laddning. Med överlägsen komfort och nästa generations uppkopplade teknik. Omdefiniera betydelsen av äventyr. Elektriska Ford Explorer blev dessutom nominerad till utmärkelsen "Årets elbil" 2024 som delas ut av Elbilen Sverige. När du väljer Explorer Premium blir utrusningen än mer omfattande då det bland annat ingår Matrix LED-strålkastare, hands-free bagagelucka, LED-stämningsbelysning med valbara färger och sportsäten i Sensico-klädsel.
Bilen är utrustad med bland annat:
* Skinnsäten
* Bang & Olufsen
* 360° Kamera
* Adaptiv farthållare
* Rattvärme
* Dragkrok
* Apple CarPlay
* Head-Up Display
* Värmepump
* Färg - Arctic Blue
Övrig information:
* Beräknad elräckvidd enligt WLTP upp till 528km
* Årskatt på endast 360kr
* Laddningstid 10-80%: 26 min
* 0-100km/h på 5,3 sekunder
Garantier från 1:a registreringsdatum:
* Garanti: 5 år eller upp till 100 000km
* Högvoltsgaranti: 8 år eller upp till 160 000km
* Rostskyddsgaranti för kaross: 12 år
Välkommen till oss på Carstedts - Ditt hem för hela bilägandet.
Ångermanlandsgatan 22, Örnsköldsvik
Öppettider:
Måndag-torsdag: 08-18
Fredag: 08-17
Lördag: 10-14
Välkomna!
Om handlaren
Kontakta oss
Öppettider
Måndag – fredag 08.00 – 17.00.
Lördag – söndag STÄNGT
Om oss
Välkommen till Carstedts - Ditt hem för hela bilägandet
Den självklara partner för hållbart bilägandet. Här hittar du ett brett utbud av Ford person- och transportbilar samt Mitsubishi personbilar, alla med hög kvalitet och moderna funktioner. Vi har också ett stort utbud av begagnade bilar för dina behov och budget. Vi förstår att det kan vara utmanande att hitta rätt bil, men vi är här för att hjälpa dig! Vi strävar efter att göra ditt bilägande så enkelt och hållbart som möjligt, därför erbjuder vi hjälp med finansiering, försäkring, service och om olyckan är framme är vi den givna bilskadecentrat för att reparationer av kaross och lack.
.png)
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se
2024 Ford Explorer EV Explorer EV Extended Range AWD
Pris 519.800 Kr