Carstedts
652.800 Kr
| Märke | BYD |
|---|---|
| Modell | Sealion 7 |
| Variant | 91.3 kWh AWD |
| Växellåda | Automat |
| Effekt | 530 hk |
| Kaross | SUV |
| Färg | Grå |
| Säten | 5 |
| Bränsle | El |
| Tjänstevikt | 2435 kg |
| Längd | 483 cm |
| Bredd | 193 cm |
| Höjd | 162 cm |
| Drivning | Fyrhjulsdrift |
|---|---|
| Fordonstyp | SUV |
| Chassinummer | LGXCF4CD7S2158850 |
| Referens | df6b72e1-bf6a-4491-9d48-209d5e588bf2 |
| Hjulbas | 293 cm |
| Max släpvagnsvikt | 1500 kg |
| Totalvikt släp, B | 750 kg |
| Däck, fram | 235/50 |
| Däck, bak | 255/45 |
| Toppfart | 215 |
| Bagageutrymme - normalt | 520 |
| Max taklast | 75 |
| Intelligent helljusreglering (IHBC) |
| Främre läslampor i LED |
| Blinkers placerad i sidospeglarna |
| 15.6'' Elektriskt roterbar pekskärm |
| Främre fotbelysning flerfärgad |
| Elfönsterhissar med klämskydd |
| Larm för obältade fram- och baksäten |
| Varning för öppen dörr (DOW) |
| Belys bagageutrymme |
| Metalliclack |
| Främre bagageutrymme (frunk) |
| Automatisk nödbromsning (AEB) |
| Främre passagerarairbag med avstängningsomkopplare |
| Enkel åtkomstläge |
| Intelligent hastighetsbegränsningskontroll (ISLC) |
| Kontrollerad inbromsning vid parkering (CDP) |
| Elektrisk räckvidd WLTP blandad körning 502 km |
| Bakre armstöd med 2 kopphållare |
| Kurvljus |
| Molntjänst - BYD APP |
| Fyrhjulsdrift |
| Schemalagd laddningsfunktion4 |
| Direkt förartrötthetshantering (DFM) |
| 11kW On-Boardladdare (OBC) |
| Ombord 4G-uppkoppling |
| Parkeringssensorer fram & bak |
| Körlägen: Eco Comfort Sport Snö |
| Bakljus i LED |
| 10.25'' Full LCD instrumentering |
| Baksäte uppvärmbart |
| Adaptiv farthållare (ACC) |
| Främre mittre airbag |
| Baksäte med manuellt justerbara nackstöd |
| DAB & FM |
| Belyst mittkonsol |
| Sidospeglar med markbelysning |
| Värmepump |
| Fordonsdynamikkontroll (VDC) |
| 12V eluttag |
| Android AutoT & Apple CarPlay3 |
| Försträckta & höjdjusterbara säkerhetsbälten |
| Filbytesvarning (LDW) |
| Filhållningsassistans (ELKA) |
| 360° vy kamera |
| Filcentreringskontroll (LCC) |
| Mörktonad bakruta |
| Nyckelfritt låssystem & nyckelfri start |
| Vägskyltigenkänning (TSR) |
| Elektronisk bromskraftsfördelning (EBD) |
| Uppvärmbar multifunktionsratt i läder |
| Dynamisk välkomstbelysning |
| Passagerarstol elektriskt justerbar (6-vägs) |
| Negative-ion generator |
| Navigation1 |
| Klädsel i läder |
| Bakre kollisionsvarning (RCW) |
| Backstartshjälp (HHC) |
| Elmanövrerad baklucka med spark-för-att-öppna-funktion |
| Förarairbag |
| Bakre luftutblås |
| Intelligent bromskraftsystem (IPB) |
| Baksäte med manuellt justerbart ryggstöd |
| Auto Hold |
| Delbart/fällbart baksäte 40:60 |
| Panoramatak med elektriskt justerbart solskydd |
| Främre kollisionsvarning (FCW) |
| Bakre USB portar 1 x 18W Type C 1 x 60W Type C |
| Bakre läslampor i LED |
| Maximal AC-laddningseffekt 11 kW |
| Bakruta uppvärmd med avimningsfunktion och avfrostning |
| Bakre dimljus |
| Mörktonade sidobakrutor med UV-skydd och värmeisolering |
| Dual-zone climate control |
| Främre & bakre sidoairbags |
| Dynamiska blinkers |
| Förarstol med 2 förvarigsfickor |
| Automatiskt avbländbar innerbackspegel |
| Förarstol med integrerat nackstöd |
| Dynaudio® sound system med 12 högtalare |
| Däcktrycksövervakningssystem (TPMS) |
| Förarstol med elektriskt benstöd |
| Passagerarstol med integrerat nackstöd |
| Hydraulisk bromsassistans (HBA) |
| Helljusassistans (HMA) |
| Försträckta säkerhetsbälten för ytterplatserna bak |
| Passagerarstol ventilerbar och uppvärmbar |
| Barn-detektering (CPD)* |
| 2-zons klimatanläggning |
| LED-belysning i samtliga i fyra dörrar |
| 2 x Smartnycklar & 1 x NFC nyckel |
| WiFi-hotspot |
| Passagerarstol med 2 förvaringsfickor |
| 245/45 R20 däck |
| 20'' Tvåfärgade aluminiumfälgar |
| Emergency call |
| Intelligent röststyrning - ''Hi |
| BYD'' |
| Flerfärgad LED-indikator för laddning |
| Head-up Display (HUD) |
| Front passenger's airbag |
| BYD Blade batteri(LFP) 91.3 kWh |
| Elektronisk stabilitetskontroll (ESC) |
| Belyst handskfack |
| Stämningsbelysning flerfärgad |
| Vehicle-to-Load (V2L) funktion |
| Barnsäkra dörrlås |
| Främre mittarmstöd med 2 kopphållare |
| LED strålkastare automatiskt on/off |
| Främre USB portar 1 x 18W Type C 1 x 60W Type C |
| Förarstol med elektriskt svankstöd justerbar (4-vägs) |
| Belysta solskydd fram |
| positionsminne |
| Max. effekt 390 kW |
| Trådlös smartphone-laddning 1 x 50W2 |
| LED varselljus |
| Antisladdsystem (Traction Control System) (TCS) |
| Elektrisk parkeringsbroms (EPB) |
| Sidokrockgardiner (airbags) |
| Maximal DC-laddningseffekt 230 kW |
| PM2.5 luftfiltreringssystem |
| Döda vinkeln-varning (BSD) |
| Indigo Grey |
| Klädsel: Black |
Måndag – fredag 08.00 – 17.00.
Lördag – söndag STÄNGT