Fordonsdetaljer
Översikt
- Växellåda Automat
- Bränsle Bensin+El
- cylindervolym 2360cylindervolym
Fordonsspecifikation
| Märke | Mitsubishi |
|---|---|
| Modell | Eclipse Cross |
| Variant | Eclipse Cross PHEV |
| Växellåda | Automat |
| Motorstorlek | 2360 cylindervolym |
| Effekt | 188 hk |
| Kaross | CUV |
| CO2 | 41 g/km |
| Färg | Vit |
| Säten | 5 |
| Cylindrar | 4 |
| Utsläppsklass | Euro 6 |
| Bränsle | Bensin+El |
| Bränsledeklaration, blandad | 1,80 l/100 km |
| Tjänstevikt | 1985 kg |
| Längd | 455 cm |
| Bredd | 181 cm |
| Höjd | 169 cm |
| Drivning | Fyrhjulsdrift |
| Fordonstyp | CUV |
| Chassinummer | JMBXDGL3WPZ004903 |
| Referens | 860d41da-5503-4061-b5e1-f3227a758dc4 |
| Hjulbas | 267 cm |
| Max släpvagnsvikt | 1500 kg |
| Totalvikt släp, B | 1075 kg |
| Däck, fram | 225/55 |
| Däck, bak | 225/55 |
| Toppfart | 162 |
| Bagageutrymme - normalt | 359 |
| Max taklast | 50 |
Utrustning
| Elektrisk parkeringsbroms |
| Klädsel (helskinn) |
| Elektriskt infällbara speglar |
| 360° kamera |
| Business Instyle |
| Lane Assist |
| Växelpaddlar |
| Keyless |
| Head-Up Display |
| Touchskärm |
| Svart innertak |
| Parkeringssensorer fram & bak |
| Rattvärme |
| Sätesvärme fram & bak |
| Automatiskt helljus |
| Kollisionsvarning |
| Avstängningsbar airbag |
| Farthållare (adaptiv) |
| Trafikskyltsinformation |
| Elstolar fram |
| Regnsensor |
| ISOFIX |
| Dödavinkelvarning |
| Taklucka |
| Bluetooth |
| PHEV |
| Navigation |
| Eluppvärmd vindruta |
| Mitsubishi Power Sound System |
SV - Description
Lagerbil - finns för omgående leverans!
Eclipse Cross PHEV är en fyrhjulsdriven plug-in hybrid, som är baserad på den välkända hybridtekniken i Outlander. Liksom Outlander PHEV har Eclipse Cross PHEV en bränslesnål 2,4 liters bensinmotor och två avancerade elmotorer. Växlingen mellan ren elkörning och bensinmotorn sker automatiskt, så att du inte ska behöva tänka på hur mycket ström som finns kvar i batteriet.
Bilen är utrustad med bland annat:
* Skinnsäten
* Mitsubishi Power Sound System
* Taklucka
* Rattvärme
* Eluppvärmd vindruta
* Adaptiv farthållare
* 360° Kamera
* Head-Up Display
* Svart innertak
Övrig information:
* Beräknad elräckvidd enligt WLTP upp till 45km
* Årskatt på endast 360kr
* 13,8 kWh batterikapacitet
Garantier från första registreringsdatum:
* Nybilsgaranti: 5 år eller upp till 100 000km
* Garanti mot genomrostning: 12 år
* Mitsubishi Motors assistanspaket: 5 år från första dagen bilen tas i bruk
Välkommen till oss på Carstedts - Ditt hem för hela bilägandet.
Ångermanlandsgatan 22, Örnsköldsvik
Öppettider:
Måndag-torsdag: 08-18
Fredag: 08-17
Lördag: 10-14
Välkomna!
Om handlaren
Kontakta oss
Öppettider
Måndag – fredag 08.00 – 17.00.
Lördag – söndag STÄNGT
Om oss
Välkommen till Carstedts - Ditt hem för hela bilägandet
Den självklara partner för hållbart bilägandet. Här hittar du ett brett utbud av Ford person- och transportbilar samt Mitsubishi personbilar, alla med hög kvalitet och moderna funktioner. Vi har också ett stort utbud av begagnade bilar för dina behov och budget. Vi förstår att det kan vara utmanande att hitta rätt bil, men vi är här för att hjälpa dig! Vi strävar efter att göra ditt bilägande så enkelt och hållbart som möjligt, därför erbjuder vi hjälp med finansiering, försäkring, service och om olyckan är framme är vi den givna bilskadecentrat för att reparationer av kaross och lack.
.png)
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se
2023 Mitsubishi Eclipse Cross Eclipse Cross PHEV
Pris 429.900 Kr