Fordonsdetaljer
Översikt
- Växellåda Manuell
- Bränsle Diesel
- cylindervolym 1968cylindervolym
Fordonsspecifikation
| Märke | Ford |
|---|---|
| Modell | Transit Connect |
| Variant | 2.0 EcoBlue AWD |
| Växellåda | Manuell |
| Motorstorlek | 1968 cylindervolym |
| Effekt | 122 hk |
| Kaross | Skåpbil |
| Färg | Vit |
| Säten | 2 |
| Utsläppsklass | Euro 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Tjänstevikt | 1764 kg |
| Längd | 485 cm |
| Bredd | 186 cm |
| Drivning | Fyrhjulsdrift |
| Fordonstyp | Skåpbil |
| Chassinummer | WF0CXXSK9TX010051 |
| Referens | 76abf424-5eaa-46ea-9ae6-f6e760895619 |
| Totalvikt släp, B | 1100 kg |
| Däck, fram | 215/55R17 98H |
| Däck, bak | 215/55R17 98H |
| Toppfart | 183 |
Utrustning
| 10tum touchscreen |
| 12V eluttag i lastutrymmet |
| 17tum x 6.5 stålfälgar |
| 2 - vägs justerbart passagerarsäte |
| 2 fjärrnycklar |
| 2 mugghållare |
| 2 USB (45W Type C) |
| 215/55 R17 |
| 4 - vägs justerbart förarsäte |
| 4 högtalare |
| 50 liter tank (Endast Diesel) |
| Airbag på förarplatsen |
| Aktiva säkerhetsbälten fram |
| Automatiska strålkastare (varselljus) - Follow me home |
| Automatiskt helljus |
| Bakaxelskydd |
| Belysning i lastutrymmet |
| Bromsar - ABS/ESC/TCS |
| Bränsledriven motorvärmare (Endast Diesel) |
| Bältesvarnare |
| DAB radio med Bluetooth röststyrning och navigation |
| Digitalt kluster |
| Dimljus fram |
| Däcklagningssats |
| Däcktrycksövervakning |
| Dörrar bak |
| Eluppvärmd ratt |
| Eluppvärmd vindruta |
| Eluppvärmda och eljusterbara ytterbackspeglar |
| Vägkorsningsassistent (FBFAB) |
| Skyltigenkänning (HLQAB) |
| Förberedelse för alkolås |
| Förberedelse för dragkrok utan elmodul |
| Förvaringshylla ovanför vindrutan |
| Heavy Duty batteri |
| Högt monterat bromsljus |
| Inre backspegel |
| Justerbar ratt i höjd och längsled |
| Justerbar övre bältesinfästning |
| Krockgardiner |
| Kupèbelysning med 2 läslampor |
| Lackerad främre stötfångare |
| LED strålkastare |
| Ljust tonade rutor |
| Manuell A/C (luftkonditionering) (Endast Diesel) |
| Mellanvägg i plast med fönster |
| Passagerarairbag |
| SensicoTM ratt |
| Skjutdörr höger sida |
| Solskydd förarsida med spegel |
| Spolarvätskebehållare (5L) |
| Standard generator |
| Stop/Start System |
| Varselljus |
| Vindrutetorkare med intervallfunktion |
| Värme recirkulation |
| Ytterbackspeglar ej lackade |
| Dragkrok |
| Dubbla sidoskjutdörrar |
| Golvinklädnad i trä i lastutrymmet |
SV - Description
Lagerbil - finns för omgående leverans!
Ford Connect skåpbil har anlänt. Med ökad dragkapacitet, omdesignat lastutrymme och med fyrhjulsdrift så får du en optimal skåpbil för alla lägen. EcoBlue dieselmotorn är vår mest kraftfulla hittills, med ökad prestanda, fantastisk bränsleeffektivitet och nu tillgänglig som AWD. Ford Connect ser bra ut medan den får jobbet gjort. En iögonfallande ny exteriör med dynamiskt skulpterade linjer, en djärv grill i fronten samt en stilfull och rymlig interiör.
Bilen är utrustad med bland annat:
* Dieselvärmare
* Dubbla sidoskjutdörrar
* Dragkrok
* Parkeringssensorer fram & bak
* Rattvärme
* Apple CarPlay
* Golvinklädnad i trä i lastutrymmet
* Farthållare
* Eluppvärmd vindruta
Övrig information:
* Vid blandad körning är förbrukningen endast 6,3 l/100km
* Lastutrymme bak upp till 3,7m³
* Max släpvagnsvikt på 1500kg
Garantier från 1:a registreringsdatum:
* Garanti: 5 år eller upp till 150 000km
* Rostskyddsgaranti för kaross: 12 år
Välkommen till oss på Carstedts - Ditt hem för hela bilägandet.
Ångermanlandsgatan 22, Örnsköldsvik
Öppettider:
Måndag-torsdag: 08-18
Fredag: 08-17
Lördag: 10-14
Välkomna!
Om handlaren
Kontakta oss
Öppettider
Måndag – fredag 08.00 – 17.00.
Lördag – söndag STÄNGT
Om oss
Välkommen till Carstedts - Ditt hem för hela bilägandet
Den självklara partner för hållbart bilägandet. Här hittar du ett brett utbud av Ford person- och transportbilar samt Mitsubishi personbilar, alla med hög kvalitet och moderna funktioner. Vi har också ett stort utbud av begagnade bilar för dina behov och budget. Vi förstår att det kan vara utmanande att hitta rätt bil, men vi är här för att hjälpa dig! Vi strävar efter att göra ditt bilägande så enkelt och hållbart som möjligt, därför erbjuder vi hjälp med finansiering, försäkring, service och om olyckan är framme är vi den givna bilskadecentrat för att reparationer av kaross och lack.
.png)
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se
2026 Ford Transit Connect 2.0 EcoBlue AWD
Pris 403.000 Kr