Fordonsdetaljer
Översikt
- Registreringsdatum 2025
- Växellåda Automat
- Bränsle El
- mil 2 004 mil
Fordonsspecifikation
| Märke | Ford |
|---|---|
| Modell | Capri EV |
| Variant | Capri EV Extended Range AWD |
| Antal mil | 2 004 mil |
| Registreringsdatum | 2025 |
| Växellåda | Automat |
| Effekt | 340 hk |
| Kaross | SUV |
| Färg | Svart |
| Säten | 5 |
| Bränsle | El |
| Tjänstevikt | 2174 kg |
| Längd | 463 cm |
| Bredd | 188 cm |
| Höjd | 163 cm |
| Registreringsnummer | ZHR170 |
| Drivning | Fyrhjulsdrift |
| Fordonstyp | SUV |
| Chassinummer | WF0SPCEF9SRS37892 |
| Referens | a16af54b-537c-4289-9fac-9ce308a9ddf2 |
| Hjulbas | 277 cm |
| Max släpvagnsvikt | 1200 kg |
| Totalvikt släp, B | 755 kg |
| Däck, fram | 235/45-55 |
| Däck, bak | 255/40-50 |
| Toppfart | 180 |
| Bagageutrymme - normalt | 627 |
| Max taklast | 75 |
Utrustning
| Insynsskydd bagageutrymme |
| Integrerad bakre spoiler |
| fotgängar- & cykeldetektering |
| Fem körlägen AWD: Normal Eco Sport Individual Traction |
| Parkeringssensorer fram & bak med manövreringsbroms |
| Dörrhandtag med belysning |
| Evasive Steering Assist |
| Däckreparationssats |
| Två-zons klimatanläggning |
| 11 kW 3-fasladdare (Ombordladdare) |
| Intelligent adaptiv farthållare med Stop & Go |
| Thatcham larm |
| 5.3-tums helt digital instrumentpanel |
| LED-bakljus |
| 20-tums aluminiumfälgar |
| Sommar- & Vinterhjul |
| Premium interiörlister |
| Mode 3 laddkabel med Typ 2 kontakt |
| Matrix LED strålkastare |
| Automatisk avbländbar innerbackspegel |
| 15-tums skjutbar pekskärm med senaste SYNC systemet |
| Uppkopplad navigation |
| Enpedalskörning |
| Regnsensor |
| Premium B&O ljudsystem 10 högtalare + subwoofer |
| Trötthetsvarnare |
| Dödavinkeln-övervakning |
| Mörktonade rutor från b-stolpen |
| Komfortstolar med integrerade nackstöd |
| Dubbla lastgolv |
| 6-vägs manuellt iställbar passagerarstol eluppvärmd |
| Skyltscanning med Wrong Way Alert |
| Over-the-air uppdateringar |
| Aktiv filövervakningssystem med driver alert |
| Ford Pass Connect (modem med 4G internetanslutning) |
| Backkamera |
| Trådlös laddplatta för mobiltelefoner |
| ISOFIX fästen på yttre platserna i baksätet |
| Full-Sensico-klädsel - Black Onyx |
| Post-Collision Breaking |
| Antenn av typen hajfena |
| Svartlackerade skärmkanter och sidotrösklar |
| Elektrisk handbroms |
| Elmanövrerad baklucka med handsfree funktion |
| Helljusassistent |
| Velourmattor |
| DAB+ radio & trådlös Android Auto/Apple CarPlay |
| Svart innertak |
| 12-vägs el-inställbar förarstol med minne eluppvärmd |
| Förvaingsutrymme för laddkabel |
| Nyckelfritt låssystem |
| Intelligent hastighetsövervakning |
| Ambientbelysning Multicolor-LED |
| Bländningsfria strålkastare |
| Instegslister fram |
| Automatisk nivåreglering av strålkastare |
| Sidospeglar svartlackerade |
| Eluppvärmd ratt i Sensico-läder |
| Laddlucka på passargerarsidan |
| Upp till 185 kW DC-snabbladdning (AWD) |
| 17 liter mittkonsol med två USB-C uttag |
| Värmepump |
| Förarassistanspaket |
SV - Description
Vi byter demobilar, passa på att fynda! - finns för omgående leverans!
Ford Capri® är här En praktisk SUV med sportbilssjäl. En helt elektrisk coupé-crossover med avancerad teknik, ikonisk design och räckvidd för hela dagen. Med Capri Premium får du ytterligare funktioner, inklusive 20" fälgar, elmanövrerad baklucka och matrix LED-strålkastare. Tack vare sina 572 liter bagageutrymme och eldriven hands-free baklucka så får du en bil som passar alla tillfällen.
Bilen är utrustad med bland annat:
* Sommar- & Vinterhjul
* Skinnsäten
* Svart innertak
* Bang & Olufsen
* 360° Kamera
* Adaptiv farthållare
* Rattvärme
* Apple CarPlay
* Head-Up Display
* Värmepump
* Förarassistanspaket
* Färg - Agate Black
Övrig information:
* Beräknad elräckvidd enligt WLTP upp till 560km
* Årskatt på endast 360kr
* Laddningstid 10-80%: 26 min
* 0-100km/h på 5,3 sekunder
Garantier från 1:a registreringsdatum:
* Garanti: 5 år eller upp till 100 000km
* Högvoltsgaranti: 8 år eller upp till 160 000km
* Rostskyddsgaranti för kaross: 12 år
Välkommen till oss på Carstedts - Ditt hem för hela bilägandet.
Ångermanlandsgatan 22, Örnsköldsvik
Öppettider:
Måndag-torsdag: 08-18
Fredag: 08-17
Lördag: 10-14
Välkomna!
Om handlaren
Kontakta oss
Öppettider
Måndag – fredag 08.00 – 17.00.
Lördag – söndag STÄNGT
Om oss
Välkommen till Carstedts - Ditt hem för hela bilägandet
Den självklara partner för hållbart bilägandet. Här hittar du ett brett utbud av Ford person- och transportbilar samt Mitsubishi personbilar, alla med hög kvalitet och moderna funktioner. Vi har också ett stort utbud av begagnade bilar för dina behov och budget. Vi förstår att det kan vara utmanande att hitta rätt bil, men vi är här för att hjälpa dig! Vi strävar efter att göra ditt bilägande så enkelt och hållbart som möjligt, därför erbjuder vi hjälp med finansiering, försäkring, service och om olyckan är framme är vi den givna bilskadecentrat för att reparationer av kaross och lack.
.png)
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se
2025 Ford Capri EV Capri EV Extended Range AWD
Pris 549.800 Kr