Fordonsdetaljer
Översikt
- Växellåda Automat
- Bränsle Bensin
- cylindervolym 998cylindervolym
Fordonsspecifikation
| Märke | Ford |
|---|---|
| Modell | Transit Courier |
| Variant | 1.0 EcoBoost |
| Växellåda | Automat |
| Motorstorlek | 998 cylindervolym |
| Effekt | 125 hk |
| Kaross | Skåpbil |
| Färg | Vit |
| Säten | 2 |
| Utsläppsklass | Euro 6 |
| Bränsle | Bensin |
| Tjänstevikt | 1258 kg |
| Längd | 434 cm |
| Bredd | 180 cm |
| Höjd | 183 cm |
| Drivning | Framhjulsdrift |
| Fordonstyp | Skåpbil |
| Chassinummer | WF04NBER64TS19133 |
| Referens | 2b558d47-1962-4c02-9a43-a6c143b6e3d8 |
| Hjulbas | 269 cm |
| Max släpvagnsvikt | 1000 kg |
| Totalvikt släp, B | 1560 kg |
| Däck, fram | 195-215/55-65 |
| Däck, bak | 195-215/55-65 |
| Toppfart | 175 |
Utrustning
| 12v uttag fram |
| 15tum Stålfälgar |
| 195/65R15 BSW |
| 2 infällbara nycklar |
| 2 USB uttag fram |
| 4 - vägs justerbart passagerarsäte |
| 4 högtalare fram |
| 6 - vägs justerbart förarsäte |
| 8tum Touchscreen Display |
| Armstöd på förarsätet |
| Automatiskt helljus |
| Bakdörrar |
| Belysning i lastutrymmet |
| Bromsar - HLA/ESC/TC/ABS |
| Centrallås |
| Dimljus fram |
| Driver Alert |
| Däckslagningssats |
| Dörrhandtag olackade |
| eCall (Emergency Assistance) |
| Elhissar fram på förarsidan |
| Eljusterbara och eluppvärmda ytterbackspeglar |
| Eluppvärmd ratt i Premium Sensico |
| Eluppvärmd vindruta |
| FordPass Connect modem |
| Färddator |
| Förarairbag |
| Golvmonterad konsol |
| Gummimatta på golvet i förarhytten |
| Halogenstrålkastare |
| Heltäckande navkapslar |
| Högt monterat bromsljus |
| Justerbart svankstöd på förarsätet |
| Konsol ovanför vindrutan |
| Kupèbelysning med 2 läslampor |
| Manuell A/C (luftkonditionering) |
| Mellanvägg utan fönster |
| Olackad bakre stötfångare |
| Passagerarairbag |
| PTC Värmare |
| Sidoairbag förare |
| Sidoairbag passagerare |
| Sidokrockgardiner vänster och höger |
| Sidoskjutdörr höger sida |
| Start/Stop System |
| Svart grill |
| SYNC 4 Bluetooth Apple Carplay / Android Auto |
| Tonade rutor |
| Torkare med intervallfunktion |
| TPMS däcktrycksövervakningssystem |
| Urkopplingsbar passagerarairbag |
| Varselljus |
| Dragkrok (fast) |
| Förarassistanspaket 1 |
| Gumminklätt golv i lastutrymmet |
| Komfortmellanvägg med genomlastningslucka |
| LED belysning i skåpet |
| Stänkskydd - fram och bak |
SV - Description
Lagerbil - finns för omgående leverans!
Ford Courier är likt tidigare modell kompakt men har också blivit längre, bredare och högre. Den är också smartare. Förutom att göra plats för två EU-pallar i lastutrymmet har Ford Courier ny avancerad teknik, säkerhet och drivlinor. Säkerheten har varit central vid utvecklingen av Ford Courier. Efter rigorösa tester av Euro NCAP landar resultatet i "Commercial Van Safety" på höga 93 procent och förtjänar därmed det högsta möjliga betyget: Platinum.
Bilen är utrustad med bland annat:
* Backkamera
* Dragkrok
* Rattvärme
* Apple CarPlay
* Komfortmellanvägg med genomlastningslucka
* Farthållare
* Eluppvärmd vindruta
Övrig information:
* Vid blandad körning är förbrukningen endast 6,7 l/100km
* Lastutrymme bak upp till 2,9m³
* Max släpvagnsvikt på 1000kg
Garantier från 1:a registreringsdatum:
* Garanti: 5 år eller upp till 150 000km
* Rostskyddsgaranti för kaross: 12 år
Välkommen till oss på Carstedts - Ditt hem för hela bilägandet.
Ångermanlandsgatan 22, Örnsköldsvik
Öppettider:
Måndag-torsdag: 08-18
Fredag: 08-17
Lördag: 10-14
Välkomna!
Om handlaren
Kontakta oss
Öppettider
Måndag – fredag 08.00 – 17.00.
Lördag – söndag STÄNGT
Om oss
Välkommen till Carstedts - Ditt hem för hela bilägandet
Den självklara partner för hållbart bilägandet. Här hittar du ett brett utbud av Ford person- och transportbilar samt Mitsubishi personbilar, alla med hög kvalitet och moderna funktioner. Vi har också ett stort utbud av begagnade bilar för dina behov och budget. Vi förstår att det kan vara utmanande att hitta rätt bil, men vi är här för att hjälpa dig! Vi strävar efter att göra ditt bilägande så enkelt och hållbart som möjligt, därför erbjuder vi hjälp med finansiering, försäkring, service och om olyckan är framme är vi den givna bilskadecentrat för att reparationer av kaross och lack.
.png)
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se
2026 Ford Transit Courier 1.0 EcoBoost
Pris 319.600 Kr